Kwiecień miesiącem świadomości o autyzmie

BĄDŹ OTWATY. TYLKO BARDZIEJ! Nie oceniaj. Zrozum 💙🩷
Kwiecień miesiącem świadomości o autyzmie.
Niebieski, kolorowy, puzzel czy balon, kwiatek, serduszko…, to najmniej istotne. Wszyscy jesteśmy nieskończenie różnorodni. Warto poszerzać swoją wiedzę na temat osób autystycznych. Wspierać maluszki i te starsze dzieci, ale też osoby dorosłe. Przecież osoby autystyczne są obok nas każdego dnia, przez cały rok, przez wiele lat….. Często nawet o tym nie wiemy. Sporo osób nadal myśli, że autystyczny człowiek to całkowicie zamknięty w sobie …ktoś, nie umiejący żyć w społeczeństwie, że to dzieci, które krzyczą, biją i gryzą. Że to osoby, które nie mówią. Ale to takie stereotypowe. Są osoby autystyczne, które świetnie sobie radzą, bardzo dużo osiągnęły w życiu, pracują i są obok. Wiedziałeś?
Tak łatwo jest oceniać, trudniej zrozumieć. Kiedy widzisz leżące i płaczące na środku sklepu dziecko, to nie patrz z pogardą na mamę, która stoi obok i czeka, aż dziecko się uspokoi, bo nie znasz powodu…. Nie komentuj, że źle wychowane dziecko…. Raczej pomyśl o tym, że to dziecko ma trudność, bo może zrobiło się zbyt głośno, a może się przestraszyło, może nie potrafi jeszcze inaczej poradzić sobie z emocjami. Ta mama, która tam stoi, też ma trudność, bo wie, że jakoś musi to przetrwać, bo wie, że padają na nią spojrzenia tych, którzy nie wiedzą co się dzieje, ale już zdążyli ją ocenić…..
Boimy się tego czego nie znamy. Bądźmy otwarci na inność. Inny nie znaczy gorszy.
Pamiętajmy, osoby autystyczne oprócz niebieskiego światełka i symboli, potrzebują także szacunku, wsparcia i zrozumienia przez cały rok.
Zobacz człowieka.
🩷💙
Bardzo prosimy, aby na wtorek (4.04) uczniowie, jeśli to możliwe ubrali się na różowo-niebiesko 💓💙