Powoli mija wrzesień, a u nas w szkole tak wiele ciekawych zadań z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
W ramach lekcji informatyki klasy IV-VII zapoznały się z zestawem edukacyjnym Arduino oraz z programem TME Education. Platforma Arduino jest jednym z najpopularniejszych na świecie rozwiązań dedykowanych dla początkujących elektroników.
Uczniowie z młodszych klas na zajęciach informatycznych poznały drukarkę 3D, sposób pracy drukarki oraz dostępne modele do drukowania wzbudziły ogromny zachwyt grupy. Oczywiście pojawiły się prośby o wydrukowanie serduszek, kwiatów…
Laptop Dell Vostro daje możliwość uczniom oraz nauczycielom doskonalenia umiejętności cyfrowych.
Poza tym w ciągłym użyciu jest aparat fotograficzny, który uwiecznia wszystkie najważniejsze chwile w życiu naszej szkoły, nie tylko zdjęcia, ale i też filmy z doskonałą jakością dźwięku, dzięki mikrofonowi kierunkowemu Saramonic VMIC-Mini.
Kolejnym zadaniem, które realizujemy jest stworzenie własnej biblioteki modeli 3D.
#CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #innowacje #EdTech #EduTech #szkoła #LaboratoriaPrzyszlosci
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 wykorzystuje sprzęt zakupiony w ramach programu, by rozwijać zainteresowania uczniów oraz tworzyć inspirujące zajęcia.
stałe wykorzystywanym narzędziem do świetnej zabawy, ale też nauki i kształtowania nowych umiejętności jest sprzęt nagłaśniający oraz kamera z gimbałem i aparat fotograficzny z akcesoriami, który wykorzystany został do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek i wyjazdów, konkursów, akcji społecznych i projektów realizowanych w szkole czy też podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia, rozwijali swoje umiejętności sceniczne, wokalne, jak również rozwijali kompetencje cyfrowe oraz uczyli się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk.
Do najbladziej lubianych przez uczniów różnych grup wiekowych zajęć są zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D. Na początku uczniowie wykonywali proste elementy i napisy, a następnie samodzielnie zaprojektowali i wykonali prace według swojego pomysłu – przestrzenne modele domków, rowery i inne elementy przyrody.
Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań.
Miesiąc maj obfitował w wiele ciekawych inicjatyw realizowanych przy wykorzystaniu sprzętu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
W trakcie zajęć z informatyki wciąż poznajemy możliwości zestawu edukacyjnego Arduino oraz programu Arduino IDE.
Na różnych zajęciach tematycznych w edukacji wczesnoszkolnej, na języku angielskim, informatyce, technice wykorzystywany jest komputer zakupiony w ramach programu.
Święto Konstytucji 3 Maja nie obyłoby się bez występu muzyczno – słownego uczniów, na próbach i na samej uroczystości wykorzystywany był komputer, gimbal, statyw, aparat fotograficzny, mikrofony i mikroporty.
Stale poszerzamy naszą bibliotekę druku 3D dzięki drukarce 3D.
Aparat fotograficzny posłużył nam do stworzenia filmu promującego sport w szkole.
Nasza relacja z inicjatywy Pho3nix Active School
Kończy się kwiecień, więc czas na podsumowanie działań podejmowanych w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości.
Bardzo często wykorzystywany był sprzęt multimedialny: mikrofony, nagłośnienie, laptop do prowadzenia lekcji oraz podczas występów i uroczystych apeli. Aparat fotograficzny, gimbal, statyw oraz oświetlenie uczniowie wykorzystywali do utrwalenia ważnych wydarzeń z życia szkoły. Uczyli się także właściwego kadrowania oraz skalowania zdjęć.
W marcu kolejny raz wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości:
– budowanie projektu 3d;
– wykorzystanie laptopa przez uczniów na zajęciach z informatyki, podczas imprez szkolnych: Dzień Kobiet, Dzień Wiosny
– wykorzystanie mikrofonów;
– wykorzystanie aparatu i funkcji nagrywania filmów – sesja zdjęciowa z okazji Dnia kobiet
– zajęcia z programowania z wykorzystaniem zestawu Arduino;
W lutym realizowaliśmy kolejne zadania z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości:
– budowanie projektu 3d i wydruk na drukarce 3d;
– wykorzystanie laptopa przez uczniów na zajęciach z informatyki, podczas imprez szkolnych: Ostatki,
– wykorzystanie mikrofonów;
– wykorzystanie aparatu i funkcji nagrywania filmów;
– zajęcia z programowania z wykorzystaniem zestawu Arduino;
W styczniu realizowane były kolejne zadania z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości:
– budowanie projektu 3d i wydruk na drukarce 3d;
– wykorzystanie laptopa przez uczniów na zajęciach z informatyki, podczas przygotowań do choinki szkolnej,
– wykorzystanie mikrofonów podczas przedstawienia na choince szkolnej;
– wykorzystanie aparatu i funkcji nagrywania filmów.
Grudzień to miesiąc świąteczny, więc w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości uczniowie za pomocą programu Tinkecard kontynuowali naukę tworzenia modeli 3D. Takie zajęcia cieszyły się szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów klas I-III. Udało nam się stworzyć choinkę.
Wykorzystywaliśmy aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmu, by utrwalać różne dźwięki szkoły w ramach realizacji programu Mega Misja Fundacji Orange. Każda uroczystość szkolna: Warsztaty świąteczne, Mikołajki, Jasełka były uwiecznione w postaci zdjęć i filmu. Wykorzystywaliśmy także nagłośnienie na uroczystościach oraz na lekcjach informatyki a także podczas przedstawień, gdzie bardzo pomocny okazał się laptop zakupiony w ramach programu.
W listopadzie podejmowaliśmy nowe inicjatywy w ramach realizacji rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Kl.0 obchodziła Dzień Życzliwości, uczniowie mieli możliwość ćwiczenia roli fotografa – robiły zdjęcia koleżankom i kolegom.
Ten miesiąc obfituje również w kilka uroczystości (11 listopad, Andrzejki), uczniowie uczestniczyli w apelu, korzystali ze sprzętów zakupionych w ramach programu (mikrofonów, nagłośnienia, laptopa), a także z aparatu fotograficznego wraz z osprzętem do nagrywania uroczystości.
Uczniowie z klas I oraz VII przy użyciu programu Tinkecard tworzyli własne modele 3D w tematyce świątecznych dekoracji choinkowych, by potem je wydrukować na drukarce 3D i zawiesić na szkolnej choince.
Miesiąc październik obfitował w wiele ciekawych inicjatyw realizowanych przy wykorzystaniu sprzętu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
W trakcie zajęć z informatyki wciąż poznajemy możliwości zestawu edukacyjnego Arduino oraz rozpoczynamy pracę z programem Arduino IDE.
Na różnych zajęciach tematycznych w edukacji wczesnoszkolnej, na języku angielskim, informatyce, technice wykorzystywany jest komputer zakupiony w ramach programu.
Święto Edukacji Narodowej nie obyłoby się bez występu muzyczno – słownego uczniów, na próbach i na samej uroczystości wykorzystywany był komputer, gimbal, statyw, aparat fotograficzny, mikrofony i mikroporty.
Dzieci z klasy II ćwiczyły umiejętności pracy z aparatem fotograficznym, zapoznały się z zasadą działania urządzenia, ćwiczyły umiejętność kadrowania zdjęć i wiele innych.
Stale poszerzamy naszą bibliotekę druku 3D dzięki drukarce 3D.
Tak wiele różnych zadań podejmuje nasza szkoła, by jak najlepiej wykorzystać możliwości zakupionego sprzętu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Mamy jeszcze wiele pomysłów, które możemy realizować dzięki nowoczesnym narzędziom.